Badanie opublikowane w Science pod koniec czerwca powinno było trafić na pierwsze strony i ekrany wszystkich gazet lokalnych i lokalnych programów informacyjnych w kraju. Ale tak się nie stało. Przynajmniej nie w tych okolicach. A szkoda, bo jest to dokładnie taka historia, na jaką czekaliśmy przez te wszystkie lata. (Z wyrazami szacunku dla ducha Douglasa Adamsa). Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby naprawić to niedopatrzenie.
W "Estimating economic damage from climate change in the United States" zespół badaczy pod kierownictwem Solomona Hsianga, który specjalizuje się w polityce publicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, zastosował najnowsze dane dotyczące spodziewanych szkód, jakich możemy się spodziewać w gospodarce z powodu tego, co robimy z naszą planetą. Obliczyli oni, że Stany Zjednoczone stracą średnio około 1,2% swojego PKB na każdy stopień Celsjusza (1,8 °F), o który ociepli się Ziemia. Ale już wcześniej wiedzieliśmy, że taki poziom szkód - straty w uprawach, erozja wybrzeży, zgony z powodu upałów itp. Co ciekawe, zespół opracował również szczegółowe prognozy dla każdego powiatu.
Można powiększyć dowolne hrabstwo (nawet Hawaje i Alaskę). Na przykład hrabstwo Polk, NC, w którym mieszkam, ma stracić około 7% swojej gospodarki z powodu różnych skutków zmian klimatycznych. Oczywiście jest to bardzo zgrubne oszacowanie, które opiera się na założeniu, że nie wprowadzimy żadnych istotnych zmian w polityce, aby złagodzić przewidywane skutki. Nikt tak naprawdę nie wierzy, że taki wynik jest prawdopodobny - wystarczy spojrzeć, jak szybko spadają koszty paneli słonecznych i turbin wiatrowych, albo jak szybko mała firma motoryzacyjna Elona Muska stała się bardziej wartościowa niż GM. Ćwiczenie to jest jednak cenne, ponieważ utrzymanie dotychczasowego stanu rzeczy jest jedynym punktem odniesienia, dla którego elementy są dokładnie znane. No i jest jeszcze Donald Trump, więc...
Są jeszcze dwie inne kwestie warte przemyślenia. Po pierwsze, jest to przygnębiające spostrzeżenie:
Połączenie oddziaływań w różnych sektorach ujawnia, że ocieplenie powoduje transfer netto wartości z regionów południowych, środkowych i środkowoatlantyckich w kierunku północno-zachodniego Pacyfiku, regionu Wielkich Jezior i Nowej Anglii (ryc. 2I). W niektórych hrabstwach mediana strat przekracza 20% produktu krajowego brutto (GCP), podczas gdy mediana zysków przekracza niekiedy 10% GCP. Ponieważ straty są największe w regionach, które są już średnio uboższe, zmiany klimatyczne zwiększają istniejące wcześniej nierówności w Stanach Zjednoczonych.
Po raz kolejny południe i ubodzy są najbardziej poszkodowani. Dzieje się tak głównie dlatego, że szkody związane z cieplejszymi latami na południu będą bardziej odczuwalne niż korzyści z nieco cieplejszych zim na północy.
Po drugie, mimo że dane są prezentowane tylko w podziale na hrabstwa, można uzyskać jeszcze więcej informacji o charakterze lokalnym, przyglądając się dokładnie mapie i biorąc pod uwagę otaczającą ją geografię. W przypadku hrabstwa Polk nisko położone podgórze we wschodniej części hrabstwa prawie na pewno będzie odpowiedzialne za większość przewidywanego spadku produktu brutto hrabstwa, ponieważ tam koncentruje się większość działalności gospodarczej i lwia część ludności, a także dlatego, że wyżej położona zachodnia część sąsiaduje z jeszcze wyżej położonymi hrabstwami (Henderson i Buncombe), gdzie przewidywany wpływ jest znikomy. Oznacza to, że moje rodzinne miasto Saluda, które geograficznie jest bardziej związane z górami niż z przedgórzem, prawdopodobnie poradzi sobie lepiej niż reszta hrabstwa.
Skoro mowa o unikaniu naprawdę złych rzeczy, to niemal poetycka sprawiedliwość polega na tym, że jako pracownicy Narodowego Centrum Informacji o Środowisku NOAA w Asheville, siedzibie hrabstwa Buncombe, wielu naukowców odpowiedzialnych za opracowywanie danych klimatycznych, na których opiera się niniejsze opracowanie, mieszka w części świata, która nie ucierpi zbytnio. Przynajmniej nie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Oczywiście prędzej czy później wszystko pójdzie na bok.
businews.plitnews24.pl
itlife.pl
ofio.pl
dzieje.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.